Leadership Team

Geoff Wilson

Executive Acting

Head

Christopher Groom

Assistant Head &

DSL

Russ McKee

Assistant Head

 

Tania Ball

Assistant Head

 

Extended Leadership Team

Kate Spalding

Teacher of English

 

Ryan Oliver

Mathematics Lead

Practitioner

Carol Groves

Teacher of English:

AST

Curriculum Directors

Leanne Berridge

Curriculum Director

of EBACC

Leila Bentley

Curriculum Director

of Science

Gareth Rhodes

Curriculum Director

of Mathematics

Gemma Evans

Curriculum Director

of English

Andy Price

Curriculum Director

of Drama

Chrissie Sargent

Curriculum Director

of P.E

Colin Hartshorn

Curriculum Director

of ICT

Ziad Amjad

Curriculum Director

of Technology

Fiona Guest

Curriculum Director

of Music

Helen MacLeod

Curriculum Director

of Social Science

   

Designated Safeguarding Leaders

Chris Groom

Head Safeguarding

Leader

Michelle Chambers

Deputy Safeguarding

Leader

Additional Staff Members (A-Z)

Allison Criddle-Jones

Head of Drama

 

Alyson Woodcock

Year Manager

 

Andrea Hart

Catering Assistant

 

Anna Corner

Head of History

 

Anne-Beverly Jones

Catering Assistant

 

Ashley Sims

Cover Supervisor

 

Ben Gibson

Teacher of PE

  

 Beverley Jarman

Teacher of English

 

Bryan Balser

Teacher of ICT

 

Carole Haddad-Drissi

Teacher of MFL

 

Cheri Mawson

Maths Teacher

 

Chloe Hutchinson

Society, Health &

Development Teacher 

Chloe Young

Teacher of PE

 

Christine Hooley

Cover Supervisor

 

 Claire Fearn

Teaching Assistant

 

Clare Pedlar

Lead Practitioner:

Design & Technology

Craig Fowkes

Director of Exams

and Data

Craig Jepson

LEAD Data Manager

 

Dawn Burton

Teacher of English

 

Dawn Dunbar

Cover Supervisor

 

Dawn Perry

Teacher of Science

 

Dawn Smith

Teacher of English

 

Denise Atterbury

Teacher of English

 

Diane Sudar

Cover Supervisor/

Maths Learning Mentor 

Dianne Fowke

Director of

Support Services 

Donna O'Neill

Catering Assistant

 

Elaine Parkin

Catering Assistant

 

 Elizabeth Barker

Learning Mentor

 

Elizabeth Crawley

Receptionist

 

Elizabeth Johnson

Year Manager

  

Elizabth Ollier

SHD Teacher & SENCO

Officer

Ellen Theobald

Learning Resource

Center Assistant

Emily Hill

Learning Mentor

 

Emma Healy

Cover Supervisor

 

Fiona Bennet

EWO

 

Gillian Willett

Reprographics

Technician

 Halyna Geelan

Teacher of MFL: AST

 

Hannah Oxlade

Teacher of English

 

Jackie Chapman

Exam Invigilator

 

Jane Mitchell

Cover Supervisor:

Humanities

Jane Ward

Class (Food)

Technician  

Janet Chambers

Support Services

Assitant

Janet Gostick

Sixth Form Student

Support Manager

Jennifer Ward

Cover Supervisor

 

Jerry Hall

Teacher of

Humanities/PSHE

Jo Everitt

Art Supervisor

 

Jo Kyte

Reprographics

Technician

Joanne Ford

Year Manager

 

John Birch

Teacher of

Mathematics 

John Coxon

Teacher of

Technology

Julie Bull

Learning Mentor

 

Julie Burton

Catering Assistant

 

 Karen Froud

Catering Assistant

 

Karen Peterson

Teacher of

Mathematics

Karen Smith

Senior Science

Technician

Karen Ward

Food Technology

Teacher

Kate Barron

Cover Supervisor

 

Kate McNab

Support Services

Assistant

Katia Sharpe

Catering Assistant

 

Kelly Murphy

Catering Assistant

 

Kerry Beckwith

Catering Assistant

  

Kirsty Handley

Teacher of Art

 

Laura Dowling

Teacher of Science

 

Leanne Parsons

Teacher of Music/

Drama

Leigh Bradder

Lead Practitioner:

Technology

Levi Lambert

Teaching Assistant

Learning Mentor 

Linda Healy

Finance Officer

 

Linda Taylor

Support Services

Manager

Linda Willmott

Teacher of

Mathematics

Lindsey McMylor

Teacher of MFL

 

Lisa Wensley

Teacher of RE

 

Louise Pearson

SHD Teacher

 

Lynne Samson

Science Technician

 

Marie Hind

Class (Art) Technician

 

Martin Burley

English: Responsibility

for Citizenship

Matt Shaw

Basketball Academy

Manager/Coach 

Maxine Ackew

Catering Assistant

 

Michelle Briggs

Catering Assistant

 

Nalia Yar-Khan

Cover Supervisor

 

Naomi Lowden

Data Assistant

  

Natalie Fox

Teacher of English

 

Natalie Henchcliffe

Teaching Assistant

 

Natalie Jepson

Reprographics:

Commercial Manager

Natasha Brown

Teacher of

Mathematics

Natasha Whitaker

Teacher of

Humanities

Neil Dudden

Teacher of MFL

 

Nicola Fairweather

Teacher of ICT

 

Nicola Janes

Technology Technician

 

Olivia Donlon

Year Manager

 

Paul Barker

Teaching Assistant

 

Rachael Brown

Teacher of Maths  

 

Rachael Conlon

Teaching Assistant 

 

Rachel Gale

Finance Assistant

 

Rachel Maddick

Teacher of Science

 

Raewyn Parkinson

Teaching Assistant

 

Rebecca Flude

 Reception

 

Richard Bell

Cover Supervisor 

 

Richard Flower

Year Manager

 

Robert Stone

Head of Geography

 

Ruth Gibson

Teaching Assistant

  

Samantha Hotchkies

Cover Supervisor &

Learning Mentor

Sarah Chadwick

Teacher of Art

 

Sean Hopkins

Teacher of PE

 

Shane Hibbert

Focus: Learning

Mentor

Sharon Goulden

Teacher of Science

 

Shelley Shardlow

LEAP Manager

 

Sheryl Cousins

Teacher of

Mathematics

Sophie Heath

BIP Manager

 

 Stephanie Stewart

Teaching Assistant

 

Steve Moss

Teacher of Science

 

Steven Smith

Cover Supervisor

 

Susan Licence

Catering Manager

 

Teresa Shipley

Catering Assistant

 

Victoria Jones

Teacher of PE

 

 Victoria Nottingham

Teacher of

Humanities

Vidya Chopra

Teaching Assistant

 

Zoe Cruise

Lead Practitioner:

Mathematics

   

  

About us

The school office is open Monday - Friday 8:00am to 5:00pm during term time.