Senior Leadership Team September 2017

 

 

 

Simon Cotton           

Head Teacher

 

 

 

 

Kate Richardson           

Deputy

Headteacher

 

 

 

Chris Dickinson      

Deputy

Headteacher

 

 

Chris Groom

Assistant Head

 

Clare Pedlar

Assistant Head

 

Russ McKee

Assistant Head

 

Tania Ball

Assistant Head


Designated Safeguarding Leaders September 2017

Tania Ball

Head Safeguarding

Leader

Michelle Chambers

Deputy Safeguarding

Leader

Additional Staff Members September 2017

Pastoral  Role in School
   
Olivia Donlan Year 9 Manager
Richard Flower Year 7 Manager
Jo Ford Year 10 Manager
Liz Johnson Year 11 Manager
Alyson Woodcock Year 8  Manager
   
Teaching Staff  Role in School
   
Ziad Amjad Head of Technology
Kwame Appiah Mathematics
Bryan Balser ICT
Kate Barron Food Technology
Leanne Berridge Head of EBACC
Catherine Bramley Science
Natasha Brown Mathematics
Rachael Brown Humanities
Martin Burley English 
Dawn Burton English
Sarah Chadwick Art
Anna Corner History
Alison Criddle-Jones Drama
Natalie Crocker (Was Fox) English
Charlotte Crosby Technology 
Zoe Cruise Maths
Tara Doherty SHD
Laura Dowling Science
Neil Dudden ICT
Gemma Evans Head of English
Jo Everitt Art
Nolan Foster English
Nicola Fairweather ICT
Joe Forster Science
Halyna Geelan Modern Languages
Ben Gibson PE
Sharon Goulden Science
David Green Head of Mathematics
Martin Green - NQT Mathematics
Carol Groves English
Fiona Guest Head of Music
Carole Haddad-Drissi Modern Languages
Ian Harrison Science
Jerry Hall Humanities; PSHE 
Kirsty Handley Art
Colin Hartshorne Head of ICT / Computer Science
Sean Hopkins PE
Chloe Hutchinson SENDco (Maternity Cover)
Beverley Jarman English
Victoria Jones PE
Abigail Lundie - NQT Science
Rachel Maddick Science 
Cheri Mawson English
Helen Macleod Head of Social Science
Lindsey McMylor Modern Languages
Steve Moss Physics
Colin Walker Head of History
Elizabeth Ollier SHD - Special Needs Co-ordinator (Maternity)
Ryan Oliver Maths
Hannah Oxlade English
Louise Pearson Children’s Care Learning and Development
Dawn Perry Head of Science
Andy Price Media Teacher 
Katy Sibson Head of Drama
Gareth Rhodes Mathematics
Chrissie Sargent Head of PE
Kate Spalding English
Emmeretta Sweet Food Technology
Jonathan Shaw PE
Matt Shaw PE/Basketball Coach
Ashley Sims History
Dawn Smith English
Simon Smith Mathematics
Robert Stone Geography
Matthew Treliving - NQT Science
Lisa Wensley Humanities; RE Responsibility for RE (shared)
Natasha Whitaker Responsibility for RE (shared)
Leanne Willetts Music/Drama
Jamie Wilson Technology 
Claire Wingfield Modern Languages
Chloe Young PE
   
Support Staff  Role in School
   
Maxine Ackew Kitchen Assistant
Liz Barker Numeracy/Nurture SEN Learning Mentor
Kerry Beckwith Kitchen Assistant
Michelle Briggs Kitchen Assistant
Kathleen Bromage Mid Day Supervisor - Relief
Julie Burton Kitchen Assistant
Julie Bull Literacy SEN Learning Mentor
Michelle Chambers Safeguarding
Vidya Chopra Maths SEN Teaching Assistant
Beth Daniels Reception 
Steph Delaney Learning Mentor
Dawn Dunbar Cover Supervisor
Lisa Farmer Attendance and Welfare Officer
Rebecca Flude Reception 
Dianne Fowke Support Services Director
Craig Fowkes Examinations 
Karen Froud Kitchen Assistant
Rachel Gale Finance Assistant/First Aid
Safia Ghafoor Cover Supervisor
Janet Gostick 6th Form Student Support Manager
Emma Healy Data
Lin Healy Senior Finance Assistant/Lettings
Sophie Heath Resolution and Support 
Shane Hibbert Learning Mentor
Emily Hill Learning Mentor
Natalie Hinchcliffe English SEN Teaching Assistant
Christine Hooley Cover Supervisor
Samantha Hotchkies Literacy SEN Learning Mentor
Jill Hughes Reception 
Nicola Janes Technology Technician
Natalie Jepson Reprographics Manager
Beverley Jones Kitchen Assistant
Caroline Jones Support Services Assistant
Joanne Kyte Reprographics Assistant
Sue Licence Catering Manager
Kate McNab Support Services Assistant
Ellen Millington LRC and Display Co-ordinator
Zoe Mills Midday Supervisor
Kelly Murphy Kitchen Assistant
Donna O'Neill Kitchen Assistant
Elaine Parkin Kitchen Assistant
Raewyn Parkinson Science SEN Teaching Assistant
Zoe Peel Midday Supervisor
Janet Pickering Midday Supervisor
Allison Robey Midday Supervisor
Lynne Sansom Science Technician
Shelley Shardlow Learning Mentor
Neelam Sharma PA to the Head Teacher
Katia Sharpe Kitchen Assistant
Teresa Shipley Kitchen Assistant
Dawn Smith Kitchen Assistant
Karen Smith Science Technician
Sheila Sprawson Science Technician
Troy Strange Clerical Assistant
Diane Sudar Maths SEN Learning Mentor
Linda Taylor Cover 
Jane Ward Food Technician
Jennifer Ward Cover Supervisor
Gill Willett Reprographics Assistant
Naila Yar-Khan Cover Supervisor

About us

The school office is open Monday - Friday 8:00am to 4:00pm during term time.